arrowHome arrow - Tietoa seurasta Thursday, 23 March 2023  


 
:: Päävalikko ::
'
- Pääsivulle
- Tietoa seurasta
- Koulutus
- Räpyläuinti
- Laitesukellus
- Norppa-koulutus
'
:: Ajankohtaista ::
'
- Uutisia
- Tiedotteita
'
:: Koulutus ::
'
- Aiemmat kurssit
- Meneillään olevat
- Tulevat koulutukset
'
:: Laitesukellus ::
'
- Tietoa laitesukelluksesta
- Viikkosukellukset 2009
'
:: Räpyläuinti ::
¨
- Hallivuorot
¨
Lieksan Sukeltajat ry. PDF Print E-mail
Saturday, 21 May 2005

Lieksan Sukeltajat ry.

 logo

Seuran yleiskuvaus

Lieksan Sukeltajat on vuonna 1980 perustettu, Suomen itäisin sukellusseura. Seuran toimintamuotoja ovat laitesukellus, räpyläuinti, CMAS- ja NAUI-laitesukelluskoulutus (P1, P2, P3, Nitrox) ja Norppa-koulutus.Seurassa on jäseniä reilu 50, joista kesäisin aktiivisia viikoittain sukeltavia noin parisenkymmentä ja 5-6 sukeltajan "ydinryhmä", jotka sukeltavat kesäisin lähes päivittäin. Osa sukeltajista sukeltavat myös talvisin, jolloin lampiemme vesi vastaa kirkkaudessaan lähes uimahallin veden tasoa!

Sukelluskohteet vaihtelevat paikallisista vesistöistä (Lieksan joki, lähialueen lukuisat kirkasvetiset lammet, Mätäsvaaran kaivos) eri puolille Suomea tehtäviin sukellusretkiin.Lisäksi joka vuosi osa sukeltajista tukijoukkoineen tekevät 1-2 retkeä Norjan länsirannikolle sukeltamaan todella kirkkaissa ja kalarikkaissa vesissä sekä tietysti nauttimaan naapurimaamme upeista maisemista.


Edellisten lisäksi Norjan vesistöissä löytyy erittäin suuri määrä sukelluskohteiksi sopivia hylkyjä.


Seuran nimi uudistui vuonna 2005 entisestä "Lieksan Urheilusukeltat ry":stä lyhempään "Lieksan Sukeltajat ry"-muotoon. Samassa yhteydessä seuran www-sivut saivat uuden osoitteen ja ilmeen. Kaikki tämä tapahtui juuri sopivasti seuran 25. juhlavuotena.
Yhteystiedot

Lieksan Sukeltajat ry.
Ansuntie 4
Lieksa, 81700
Finland
Puhelin : 050-552 3066

Web: http://www.lieksansukeltajat.com

Sähköposti:

  • Yleiset asiat: Ville Puumalainen (seuran puheenjohtaja, , p. 050-552 3066)
  • Sihteeri: Anssi Päivelin (anpa79(at)gmail.com, p.0504280003)
  • Koulutus: Marko Parkkila (   p. 040-152 7657)
  • Norppa-koulutus:
  • Web-sivustojen ylläpito: Teemu Puumalainen (teemulieksadiver(at)luukku.com)


 

  Lieksan Sukeltajat ry. on Sukeltajien Liitto ry:n kuuluva sukellusseura.

 

Last Updated ( Thursday, 15 August 2019 )
:: Kuvia & Juttuja ::
'
- Kuvagalleria
'
:: Linkkejä ::
- Nurmeksen urheilusukeltajat
- Joensuun laitesukeltajat
- Sukeltajaliitto ry.
- Snorkkeli.net-verkkolehti
- Karttapalvelu
- Reittipalvelu (kans. välinen)
'
'
 
top


Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
design by mambosolutions.com